Wewnętrzna linia zasilająca (wlz) jaki kabel?

Środowisko zewnętrzne może być wyzwaniem do pracy, zwłaszcza podczas instalowania czegokolwiek związanego z elektrycznością. Istnieje wiele różnych powodów, dla których może być konieczne dodanie wewnętrznego okablowania elektrycznego, a nie tylko zewnętrznego. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieją różne rodzaje linii energetycznych, i ważne jest, aby zrozumieć właściwości każdego z nich przed podjęciem decyzji, jak najlepiej postępować z budową. Najłatwiejszym sposobem jest użycie gotowego zestawu okablowania wewnętrznego, ponieważ zawiera on wszystko, co niezbędne do instalacji. Jeśli czytałeś nasze inne artykuły o przewodach elektrycznych, to zapewne wiesz, że istnieją plusy i minusy każdego rodzaju przewodu elektrycznego. Ponieważ nie ma żadnych potencjalnych zagrożeń, takich jak napięcie pod napięciem lub gorące iskry, korzystanie z gotowego zestawu może być najłatwiejszym sposobem dla kogoś nowego w świecie elektroniki.

Wielorodzinne domy w Polsce zasilane są wewnętrznymi liniami pionowymi przy użyciu zunifikowanych kanałów piętrowych o typie ZELP-90 lub innych, które są istotnymi elementami konstrukcyjnymi szybów elektroinstalacyjnych.

Zalety instalacji wewnętrznej linii zasilającej

  • Bezpieczeństwo
  • Mniejszy koszt instalacji
  • Łatwość instalacji

Kable do wewnętrznej linii zasilającej:

Instalacja okablowania twardego

Okablowanie przewodowe wykorzystuje pojedynczy obwód, który jest prowadzony do każdego z gniazdek lub świateł, które są podłączone do obwodu. Istnieje “główny” lub “wspólny” przewód oraz jeden lub więcej przewodów “obciążenia”. Wspólny przewód jest podłączony do przełącznika, a przewody obciążenia są podłączone do gniazdek. Zalety okablowania twardego – Jest łatwe w instalacji, pod warunkiem, że jesteś gotów poświęcić elastyczność, aby dokonać zmian później. Wady okablowania przewodowego – Nie ma elastyczności w zakresie zmian, które mogą być potrzebne w przyszłości. Należy również upewnić się, że posiadamy wystarczającą ilość przewodów obwodu, aby dostarczyć prąd do każdego gniazdka.

 Instalacja okablowania bezprzewodowego

Okablowanie bezprzewodowe może wykorzystywać połączenie Bluetooth lub Wi-Fi. Służy do podłączenia urządzeń domowych, takich jak światła, głośniki, wentylatory i inteligentne termostaty, do głównego kontrolera. Okablowanie bezprzewodowe może być instalowane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Zalety okablowania bezprzewodowego – Jest łatwe w montażu, nie trzeba robić dziur w ścianach. Można zdecydować, gdzie każde urządzenie będzie umieszczone, a następnie po prostu je podłączyć. Nie ma również potrzeby martwić się o przewody obwodu, ponieważ urządzenia są podłączone do głównego sterownika. Wady bezprzewodowego okablowania – Może być droższy w instalacji, ponieważ może trzeba kupić specjalne urządzenia do podłączenia do głównego kontrolera. Może być również konieczne płacenie miesięcznej opłaty abonamentowej lub posiadanie specjalnej umowy na usługę.

Instalacja wewnętrznej linii zasilającej  to świetny sposób na dodanie funkcjonalności do domu lub biura. Upewnij się, że znasz różnicę między przewodem twardym a bezprzewodowym okablowaniem, zanim zainstalujesz swój obwód. Okablowanie bezprzewodowe jest łatwiejsze do zainstalowania, ale może być bardziej kosztowne. Dzięki właściwej instalacji możesz cieszyć się dodatkową funkcjonalnością bez konieczności martwienia się o potykanie się o kable.