Po co przewody są ekranowane? Poznaj ich właściwości i zastosowanie.

Na rynku kablowym dostępne są różne typy produktów mające zróżnicowaną konstrukcję oraz przeznaczenie. Jedną z grup artykułów, które są ostatnimi czasy bardzo popularne, są przewody ekranowane. Jakie mają właściwości i gdzie znajdą zastosowanie? Na te pytania, odpowiemy poniżej.

Zapewniają bezpieczeństwo użytkowania

Aby zapobiegać powstaniu napięcia na zewnątrz kabli, wykorzystuje się ekrany uziemione. Celem zwiększenia bezpieczeństwa nierzadko wykorzystywane jest ekranowanie pojedynczych żył w kablach zasilających i sterowniczych. Dzięki temu można unikać zwarć międzyfazowych oraz przeskoków napięcia do części uziemionych w pobliżu kabli. Taka właściwość okazuje się bardzo przydatna w warunkach, gdzie pojawia się spore ryzyko wybuchu, np. na terenie kopalni.

Chronią przed zakłóceniami elektromagnetycznymi

Do właściwego działania różnego typu urządzeń niezbędne staje się zachowanie elektromagnetycznej kompatybilności. Ekranowanie pozwala na harmonijną pracę urządzeń, której nie zakłócają żadne zewnętrzne czynniki. Dochodzi do tego, kiedy wysyłany sygnał zostaje zakłócony przez elektromagnetyczne zaburzenia z zewnątrz. Poza tym ekrany eliminować mogą powstanie zakłóceń w urządzeniach znajdujących się blisko nich.

Równomiernie rozkładają pole magnetyczne

Ekrany półprzewodzące zlokalizowane bezpośrednio na izolacyjnej warstwie kabla, umożliwiają kontrolę nad rozkładem pola magnetycznego. Przewód ochronny umożliwia zmniejszanie średnicy kabla, który w efekcie staje się lżejszy, jak również na zwiększenie jego giętkości czy wytrzymałości. Użycie tego rodzaju ekranów skutkuje więc poprawą efektywności izolacji. Zwykle sporym problemem jest dokładne określenie parametrów, jakie winno spełniać ekranowanie na wczesnych etapach projektowania kabla.

Z uwagi na to trzeba zawsze wybierać możliwie najlepsze właściwości, żeby przewód mógł najlepiej spełniać swoje zadanie. Trzeba także mieć na względzie, iż ekrany przyjmować mogą różnorodne formy dobierane odpowiednio do typu kabla i jego przeznaczenia. Zwykle spotykane rozwiązania stanowią oploty wykonane z folii metalizowanej, ocynkowanych drutów miedzianych oraz zwykłych drutów miedzianych.

Gdzie znajdą zastosowanie przewody ekranowane?

Kabli ekranowanych używa się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest uzyskanie elektromagnetycznej kompatybilności. Stosuje się je w aplikacjach medycznych i wojskowych, gdzie konieczne jest zapewnienie możliwie najlepszych parametrów transmisji. Kabli ekranowanych używa się też w kopalniach.

Uziemione ekrany nie pozwalają na występowanie napięcia na zewnątrz kabla nawet w przypadku uszkodzeń na jego powłoce, do czego dochodzi dosyć często podczas prac o charakterze wydobywczym. Ostatnimi czasy kable ekranowane są coraz częściej używane także w przemyśle motoryzacyjnym, co jest związane z większą ilością elektroniki w pojazdach i rozwojem rynku aut elektrycznych.