Co dokładnie oznacza, że kabel jest ekranowany?

Przewody i kable elektryczne w zależności od rodzaju i przeznaczenia cechują specyficzne parametry oraz materiały, z których zostały wykonane. Odpowiednio dobrany przewód zapewnia prawidłowe i przede wszystkim bezpieczne użytkowanie urządzenia czy instalacji elektrycznej przez długi czas. Szczególnym rodzajem przewodów są tzw. kable ekranowane. Co kryje się pod tą nazwą, jakie są zalety ich właściwości takich przewodów?

Czym jest tzw. ekran kabla? Jak skonstruowane są kable ekranowane?

Ekran kabla to po prostu przewód ochronny. Występuje najczęściej w postaci oplotu z drutów miedzianych lub metalu, który osłania pozostałe izolowane przewody. Kabel ekranowany cechuje specyficzna i wysoce wytrzymała konstrukcja – wyposażony w grubą warstwę izolacji jest odporny na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia. Powłoka tego rodzaju kabli powstaje najczęściej na bazie polwinitu, który cechuje się wysoką odpornością na działania zewnętrzne takie jak zgniatanie, zginanie czy łamanie. Polwinit jest również odporny na rozpuszczalniki i wykazuje wysoką stabilność chemiczną. Z uwagi na swoją wytrzymałość i indywidualne właściwości, kable ekranowane znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle.

Zalety kabli ekranowanych. Ochrona przed zakłóceniami elektromagnetycznymi

Ekran zastosowany w przewodzie elektrycznym ma za zadanie zniwelować wszelkie zakłócenia oraz zapewnić niezbędną kompatybilność elektromagnetyczną – EMC. Mianem EMC określamy zdolność naszego urządzenia do wykonywania prawidłowej i niezakłóconej pracy w danym środowisku elektromagnetycznym bez emitowania zaburzeń pola elektromagnetycznego, które mogłoby wpłynąć niekorzystnie na działanie innych, znajdujących się w pobliżu urządzeń.

Kable ekranowane dzięki swojej konstrukcji wykazują tego rodzaju zdolność, nie powodują zakłóceń dla innych, jak i dla własnej pracy – to właśnie kompatybilność elektromagnetyczna stanowi ich największą zaletę i świadczy o uniwersalnym i bezpiecznym zastosowaniu. Umożliwia skuteczną transmisję sygnałów bez obaw o utratę danych.

Ochrona przeciwporażeniowa i równomierny rozkład pola elektrycznego

Kable ekranowane to nie tylko kompatybilność elektromagnetyczna, ale również równo rozłożony rozkład pola oraz odpowiedni poziom ochrony przeciwporażeniowej. Żeby skutecznie zapobiegać powstawaniu napięcia na zewnątrz przewodu, stosuje się ekrany uziemione. Ponadto, dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa ekranowane są również pojedyncze żyły – pozwala to uniknąć niebezpiecznych przeskoków napięcia czy zwarć między fazami. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku kabli zasilających oraz w miejscach narażonych na niebezpieczne zdarzenia.

Zastosowanie kabli ekranowanych

Dzięki swoim indywidualnym właściwościom kable ekranowane mają bardzo szerokie zastosowanie. Z powodzeniem można używać ich wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie wysokich parametrów transmisyjnych – analogowych, jak i cyfrowych. Wykorzystuje się je również w budowaniu sieci komputerowych, instalacjach elektroniki przemysłowej, automatyki oraz we współczesnych pojazdach tradycyjnych i elektrycznych. Kable ekranowane pełnią szczególną funkcję również w górnictwie – uziemiony ekran zapewnia bezpieczeństwo i chroni przed przeskokami napięcia podczas prac wydobywczych.