Zastosowanie i rodzaje kabli

Rozmawiając z członkami rodziny lub ze przyjaciółmi z pracy o sztuce budowlanej i wykończeniowej, niejednokrotnie koncentrujemy uwagę na podstawowych materiałach konstrukcyjnych, takich jak cegły, panele, czy dachówki lub też dyskutujemy o sprawach związanych z kształtowaniem przestrzeni mieszkalnej poprzez jej przystosowanie do indywidualnych wymogów.

Często jednakże zapominamy o tym, jak wielką rolę w naszym codziennym życiu oraz w projektach budowlanych pełnią – wydawać by się mogło niemalże nieistotne – kable. Aby oddać im cześć na jaką bezsprzecznie zasługują, przygotowaliśmy ten materiał, który to zawierać będzie nie tylko wyszczególnienie dostępnych obecnie na rynku rodzajów okablowania, ale również da nam informacje gdzie i kiedy można je zastosować.
Najbardziej popularnym rodzajem kabla jest ten oznaczony symbolem DY. Składa się on wyłącznie z jednego drutu, który wykonany jest z miedzi i otoczony jest izolacją ze sztucznego materiału (przeważnie jest to polwinit). Mimo swojej prostej konstrukcji i porównywalnie niewielkiej wydajności, jest on wykorzystany jako bazowy kabel podczas łączenia ze sobą komponentów instalacji oświetleniowej oraz sterowniczych wszechstronnie stosowanych wewnątrz i na zewnątrz budynków.. Wysokiej jakości izolacja sprawia, że jest on chroniony przed szkodliwym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a także odpowiednio usztywniony, przez co nie dochodzi do jego przerwania czy przełamania.

Na osobną wzmiankę zasługuje także kabel YDY, w którym to żyła składa się nie z jednego, a z kilku połączonych ze sobą drutów miedzianych, tym samym gwarantując lepszą przewodność oraz o wiele wyższą wytrzymałość niż w przypadku standardowego okablowania spod znaku YDY. Bazująca na polwinicie, zastosowana tu izolacja zapewnia właściwe zabezpieczenie zarówno żył jak i ochronę przed porażeniem profesjonalistów podejmujących się łączenia przy ich pomocy urządzeń elektrycznych. Podstawową zaletą rzeczonego rodzaju kabli jest ich wszechstronność, jako że wykorzystać je można w instancjach zarówno tych wewnętrznych jak i zewnętrznych, jak również umożliwiają montaż ich zarówno nad jak i pod tynkiem. Na uwagę zasługuje również ich ponadprzeciętny stosunek ceny do jakości, która to przesądza o tym, że są one stosowane o wiele częściej od ich odpowiedników oznaczonych symbolem DY.
Wykonując podłączenia do sieci elektrycznej urządzeń charakteryzujących się średnim poborem mocy, jak na przykład pralki, lodówki, czy zmywarki, zwykle stosuje się kable OMY, a więc oponowe kable nadające się do zastosowań wewnętrznych z dodatkową izolacją z polwinitu. Pamiętać warto, że ich warstwa ochrona jest relatywnie miękka i przez to łatwo można ją mechanicznie uszkodzić, a więc nie powinno się ją stosować w piwnicach, na zewnątrz budynku oraz w miejscach, w których w trakcie ich użytkowania mogą ulec uszkodzeniu w miejscach ich nadmiernego zgięcia lub przerwaniu.
Obecnie sklepy z materiałami budowlanymi oferują swoim klientom szeroki asortyment okablowania dostosowany do wyszukanych potrzeb oraz warunków. Własnie dlatego możemy mieć pewność, że usiłując podłączyć urządzenie AGD, oświetlenie czy zaimplementowanie urządzenia kontrolnego w sieci, zastosujemy kabel do tego celu przewidziany, co pozwoli nam uniknąć ewentualnych problemów w trakcie eksploatacji. Przy wszelkich wątpliwościach, nie wahajmy się zasięgnąć wsparcia eksperta w sklepie – na pewno doradzi on nam przeznaczony do tego typ kabla, który to spełni nasze wymogi i oczekiwania!